Commissions

Page 1

Commission of Organizing and Competitions (COC)

Per BERTELSEN (DEN)
COC Caretaker Chairman

Members

  • Peter Sichelschmidt
(GER) Europe's Member
  • Carlos Ferrea
(ARG) Pan-America's Member
  • Pedro Godinho
(ANG) Africa’s Member
  • Dr Ahmed Abu Al-Lail Al-Failakawi
(KUW) Asia’s Member
  • Alaa Elsayed Abdel Kader
(EGY) Member
  • Philippe Bana
(FRA) Member
  • Mohammed Jaber Al-Mulla
(QAT) Member

 

 

Manfred PRAUSE 

Playing Rules and Referees Commission (PRC)

Manfred PRAUSE (GER)
PRC Chairman 

Members

  • Saleh Ashour
(UAE) Asia's Member
  • Aimé Mbengue
(SEN) Africa's Member
  • Dragan Nachevski
(MKD) Europe's Member
  • Salvio Sedrez
(BRA) Pan-America's Member
  • Ramon Gallego
(ESP) Member
  • Bjarne Munk Jensen
(DEN) Member

 

 

 

Commission of Coaching and Methods (CCM)

Dietrich Späte (GER)
CCM Caretaker Chairman 

Members

  • Hyung-Kyun Chung
(KOR) Asia's Member
  • Peter Kovacs
(HUN) Europe's Member 
  • Said Bouamra
(ALG) Africa's Member
  • Mike Cavanaugh
(USA) Pan-America's Member
  • Khaled Hammouda
(EGY) Member
  • Narcisa Lecusanu
(ROU) Member
  •  Jalil Mirza Asad
(BRN)  Member

 

 

François GNAMIAN 

Medical Commission (MC)

Dr François GNAMIAN (CIV)
MC Chairman 

Members

  • Dr. Shizuo Sakamoto
(JPN) Asia's Member
  • Dr. Sosso Yannick Mossus
(CMR)  Africa's Member
  • Dr. Marina Gillard
(RUS) Europe's Member
  • Dr. Llew Harper
(BAR) Pan-America's Member
  • Dr.Tomislav Madzar
(CRO) Member
  • Dr. Juan José Munoz Benito
(ESP) Member
  • Dr. Frédérique Barthelemy
(FRA) Member
SEPULVEDA 

Commission for Development (CD)

Rafael SEPULVEDA (PUR)
CD Chairman 

Members

  • Dr Sari A. Hamdan Ghanima
(JOR) Asia's Member
  • Yazid Souadi
(MAR) Africa's Member
  • Helmut Höritsch
(AUT) Europe's Member
  • Stefan Albrechtson
(SWE) Member
  • Francisco V. Blazquez Garcia
(ESP) Member
  • Ivan Vetesi
(HUN) Member
  • Carline Choute 
(HAI) Pan-America's Member

 


Page 2

 

 

 

Manfred PRAUSE 

Arbitration Commission (AC)

Velimir MARJANOVIC (SRB)
 Chairman 

Members

  • Serge E.K Akakpo Djihountry
(BEN) Member
  • Abdulwahed Aldawood
(KUW) Member
  • Dr Eisa Mohamed Alnuaimi
(UAE) Member
  • Miguel Fernandes
(POR) Member
  • Filip Miloshevski
(MKD) Member
  • Shaul Selzer
(ISR) Member
  • Bogdan Sojkin
(POL) Member
  
  • Matthew Van Houten
(USA) Member
  • Tomislav Grahovac
(CRO)  Member
 
  • Ruth Saunders
(RSA)  Member

 

 

Athletes' Commission (AC)

Gro Hammerseng-Edin  (NOR)
Chaiwomen 

Members

  • Diego Simonet 
(ARG)  Member
  • Mouna Chebbah
(TUN) Member
  • Igor Vori
(CRO)  Member

 


 

 

Naser ABU MARZOUQ 

Arbitration Tribunal (TB)

Zoran Radojicic (MNE)
TB Chairman 

Members

  • Dr Lanre Glover
(NGR) Member
  • Karim Helali
(TUN) Member 
  • Jalal Kozehgari
(IRI) Member
 
  • Pedro Mourao
(POR) Member
  • Marjan Nachevski
(MKD) Member
  • Juan Maria Pérez Ortiz
(ESP) Member
  •  Adriano La Croix
(ITA)  Member
  •  Liběna Vondráčková 
(CZE)  Member